O
mediolańskiej katedrze można pisać wiele; można ją fotografować z każdej strony
a i tak nic nie odda jej piękna, wielkości, wdzięku i wartość (historycznej i
artystycznej też!). Jest to totalne "must see" w Mediolanie. Piazza
del Duomo codziennie przyciąga setki, jeśli nie tysiące turystów.
Kiedy pięć lat temu, pierwszy raz stanęłam na Piazza del Duomo, wprost katedry, na jakiś czas zamieniłam się w posąg, nie mogący się ruszyć, ani wykrztusić z siebie ani słowa, będąc pod wrażeniem jej piękna.
Kiedy pięć lat temu, pierwszy raz stanęłam na Piazza del Duomo, wprost katedry, na jakiś czas zamieniłam się w posąg, nie mogący się ruszyć, ani wykrztusić z siebie ani słowa, będąc pod wrażeniem jej piękna.
Duomo jest słynnym i imponującym symbolem miasta, zarówno ze względu na wymiary jak i na zachwycającą strukturę. W budowie katedry, którą rozpoczęto w roku 1386 i która trwała prawie 5 wieków, brali udział najznakomitsi architekci oraz artyści włoscy i europejscy.
Świątynia została wykonana w całości z marmuru, ozdobiona jest ponad 3200 rzeźbami i setkami wieżyczek itp. Nic więc dziwnego, że robi tak wielkie wrażenie.
Na głównej strzelistej wieżyczce widoczna jest słynna czterometrowa statua Madonny z pozłacanej miedzi. Ten symbol Mediolanu przedstawia postać kobiecą, której oczy i ramiona są wzniesione ku niebu, błagając o błogosławieństwo dla miasta.
Zaś wewnątrz katedry znajduje się niezliczona ilość cennych rzeźb, wykonanych z marmuru, brązu, drewna i szkła. Godne uwagi są imponujące, (dosłownie) gigantyczne polichromowe witraże przedstawiające ok. 3600 scen. Mimo tych wielkich okien we wnętrzu katedry panuje delikatny półmrok.
Drzwi wejściowe zdobią płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia św. Ambrożego (patrona Mediolanu), a także dzieje miasta. W górnej części dostrzeżemy herb Viscontich (wąż połykający człowieka).
Zwrócenia naszej uwagi wymaga także posadzka katedry, w której to znajduje się mosiężna linia obrazująca południk przechodzący przez Mediolan. Na ścianie południowej, znajduje się otwór, przez który w południe promienie słoneczne padają na linię, z umieszczonymi wzdłuż znakami zodiaku.
ZWIEDZANIE KATEDRY
Zwiedzanie katedry jest możliwe za darmo. Jednak gdy chcemy zwiedzić skarbiec, wejść na taras widokowy lub zwyczajnie potrzebujemy auto-przewodnika, musimy już zapłacić. W okresie wakacji lub świąt musimy się także uzbroić w cierpliwość ponieważ mogą zdarzyć się kolejki przed wejściem. Każdy zwiedzający jest bowiem kontrolowany przez żandarmerię pod kontem odpowiedniego stroju oraz bezpieczeństwa (prawie każdy musi się przygotować na okazanie zawartości torby). Musimy się także przygotować, że w stroju przed kolana (także Panowie) czy z odkrytymi ramionami nie zostaniemy wpuszczeni do środka świątyni. Zwiedzający mogą wchodzić do kościoła od poniedziałku do piątku 9.30-18.00, w soboty do 15.30, a w niedziele 13.30-15.30. W czasie nabożeństw obowiązuje zakaz zwiedzania świątyni.
A Wy, widzieliście już Duomo w Mediolanie? Jakie są wasze wrażenia?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz