28 sierpnia 2015

PALAZZO DUCALE

Ten niepowtarzalny pałac już z zewnątrz zachwyca nas swoją niesamowitą lekkością i elegancją.
Zbudowany został już w IX w. jako rezydencja dożów. Aż po wiek XVI słynni architekci przebudowywali go wielokrotnie, nadając mu swój obecny wygląd. 
Pałac Dożów z zewnątrz
source: wikipedia.org
We wnętrzach pałacu do dnia dzisiejszego zachowały się wspaniałe salony z ich oryginalnym wystrojem, meble, dzieła malarskie i rzeźbiarskie.
Bogato zdobiona Porta della Carta (1442 r.), wykonana przez mistrzów z rodziny Bon, prowadzi na dziedziniec, pośrodku którego stoją dwie piękne brązowe cembrowiny z XVI w. 
Porta della Carta
source: wikipedia. org
Po lewej stronie ciągnie się portyk Foscari. W przyległym doń dziedzińczyku Senatorów leżą schody Gigantów, biorące swą nazwę od dwóch olbrzymich posągów - Marsa i Neptuna.
Schody Gigantów
source: wikipedia.org
Na podeście u szczytu schodów miały miejsce ważne uroczystości: koronacja nowo wybranego doży przy udziale ludu i dygnitarzy Republiki, witanie znakomitych gości oraz ambasadorów obcych państw.
Na pierwszym piętrze ciągnie się szereg dużych sal o wystroju głównie z XVI w. Nie brakuje tutaj arcydzieł mistrzów malarstwa weneckiego. Jedne z najciekawszych to sale Pinakoteki, stanowiące ongiś część apartamentów prywatnych doży.

Na drugim piętrze znajdziemy: Sala delle Quattro Porte (Sala czterech drzwi) zdobna we freski Tintoretta i płótno Tycjana, przedstawiające Dożę Antonio Grimaniego klęczącego przed Wiarą; Sala Kolegium o pięknym plafonie udekorowanym malowidłami Veronesa; Sala Senatu z dekoracją pędzla Tintoretta (na suficie Wenecja królowa morza); ozdobiona przez Veronesa; Sala Rady Dziesięciu, w której urzędował organ władzy czuwający nad bezpieczeństwem państwa, toteż prowadzący procesy za przestępstwa natury politycznej; Sala della Bussola, zawdzieczająca swą nazwę podwójnym, rogowym drzwiom (w niej skazańcy i więźniowe polityczni czekali na przesłuchania). 
Piętro wyżej mieszczą się Sale Zbrojowni, wykorzystywane przed XIV w. również jako więzienie. Można w nich obejrzeć kolekcję broni nie będącą zbiorem militariów różnego pochodzenia, lecz nader rzadką kolekcją broni paradnej i turniejowej, a nadto broni nadającej się do natychmiastowego użycia w razie konieczności obrony pałacu. Znaczna jej część pochodzi z XV i XVI w. 
Schody Cenzorów wiodą na pierwsze piętro, gdzie leży Sala del Maggior Consiglio, czyli miejsce zebrań Wielkiej Rady, najważniejszego organu władzy w Wenecji. Ma 54 m długości, 25m szerokości i 15,40 m wysokości. Zniszczona przez pożar w 1577 r., została odbudowana przez Antonio Da Ponte i udekorowana scenami ilustrującymi chlubne zwycięstwa Republiki Weneckiej.
Sala del Maggior Consiglio
source: wikipedia.org


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz