Dzięki przeprowadzonym znacznie później pracom urbanistycznym powstało tutaj instytucjonalne i religijne centrum Wenecji, a zarazem jeden z najpiękniejszych placów na świecie.
Wieża zegarowa |
Aktualnie funkcjonuje on jako swego rodzaju salon tętniący życiem do późnych godzin nocnych (choć późnym wieczorem i wczesnym rankiem jest znacznie mniej turystów), zapełniony ciekawymi wieczornego oblicza Wenecji turystami i oczywiście gołębiami, eleganckimi sklepami, stolikami ustawionymi pod gołym niebem i rozbrzmiewający muzyką kawiarnianych orkiestr, częstujących nas przepiękną muzyką klasyczną na żywo.
Oposadzkowanie placu w motywy z białych pasów pochodzi z XVIII w.
Na pierzejach placu wznoszą się dwa długie budynki Procuratie Vecchie i Procuratie Nuove, oraz na wprost bazyliki San Marco gmach zwany Ala Napoleonica (z początku XIX w.).
Stare Prokuratorie (podobnie jak w nowych urzędowali w nich prokuratorzy św. Marka) zostały zbudowane na przełomie XV i XVI wieku. Budowę Nowych Prokuratorii (obecnie siedziba Museo Civico Correr) rozpoczął pod koniec XVI w. Scamozzi, a doprowadził do końca Longhena w 1640 roku.
Procuratie |
Niepowtarzalną architekturę placu dopełniają: dzwonnica San Marco z leżącą u jego stóp trójarkadową Leggettą, projektu Sansovina, oraz Wieża Zegarowa, zwieńczona tarasem, na którym króluje dzwon i wystukujące na nim godziny dwie figury zwane Maurami (Mori). W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku!
Wieża zegarowa |
Plac św. Marka połączony jest z Piazzettą San Marco, której poświęcimy osobny wpis.Ograniczają je budynki pałacu Dożów i bazyliki św. Marka.
Piazza San Marco ujęta z wnętrza Procuratii z widokiem na dzwonnicę San Marco |
Plac św. Marka często jest zalewany wodą (acqua alta). Dla umożliwienia przejścia przez plac rozstawiane są wówczas niskie platformy uformowane w ciągi dla pieszych. Pojawiająca się woda w szybkim tempie rozlewa się po placu i również bardzo szybko znika podczas odpływu. Pejzaż miasta w dniach "wysokiej wody" robi na turystach wielkie wrażenie: wody zalewają plac św. Marka i bazylikę dochodząc do pół metra głębokości, toteż nierzadko pojawiają się na placu gondole.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz