20 sierpnia 2015

SANTA MARIA DELLA SALUTE

W Wenecji zdarzyło mi się już być cztery razy i za każdym razem, niestety nie miałam szczęścia do zwiedzenia bazyliki Santa Maria della Salute. Cztery razy przywitały mnie u progu świątyni zamknięte drzwi albo remont… Może następnym razem się uda! ;) Tymczasem chcę i Was zachęcić do jej zwiedzenia, bo warto!

Santa Maria della Salute
Source: wikimedia.org
Decyzję o budowie tej pięknej świątyni wotywnej podjął senat Republiki Weneckiej w 1630 r. w podzięce za ustanie zarazy, pozbawiającej życia ok. 1/3 mieszkańców. Pracami budowlanymi pokierował Longhena, któremu niestety przyszło się zmagać z wieloma trudnościami z powodu obsunięć terenu i niestabilności murów oporowych.
Bazylika na planie ośmioboku, zwieńczona jest dwiema kopułami, a jej fasada zwrócona jest na Canal Grande. Wewnątrz obszerna nawa główna otoczona jest kolumnami.
W ołtarzach bocznych widnieją dzieła takich autorów, jak Tycjan, Morlaiter, Luca Giordano. Monumentalny ołtarz główny projektu Longheny zdobią posągi różnych autorów. Obok stoi piękny szesnastowieczny kandelabr paschalny z brązu, a w niszy za ołtarzem głównym Madonna z Dzieciątkiem z XV w.
Dzieła godne większej uwagi znajdują się w Dużej Zakrystii: w ołtarzu Św. Marek na tronie pośród świętych, autorstwa Tycjana, oraz mozaika bizantyjska z XII w. przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem.
Sufit zakrystii zdobią trzy płótna Tycjana, a na prawej ścianie Gody w Kanie Galilejskiej, Tintoretta.
Już dla samych tych dzieł, świątynia wydaje się być warta zwiedzenia, nie sądzicie?

Widok na bazylikę z Canale Grande
CIEKAWOSTKA:

Co roku 21 listopada w Wenecji odbywa się uroczysta procesja dziękczynna za zdrowie miasta. Przechodzi ona po specjalnym pontonowym moście z placu św. Marka przez Canal Grande aż do tej właśnie bazyliki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz